ایرانیان در استرالیا

استراليا ششمين كشور پهناور جهان است.‌ وسعت آن دو برابر اتحاديه اروپا و سي و دو برابر بزرگتر از بريتانياست. ساكنان اين سرزمين پهناور، 20 ميليون و سيصد هزار نفر هستند كه 24 درصد از اين جمعيت (‌چهار ميليون و هشتصد هزار نفر ) در خارج از استراليا متولد شده اند. در اين ميان، انگليسي ها با يك ميليون و يكصد هزار نفر بيشترين سهم را به خود اختصاص داده اند و به ترتيب متولدين نيوزيلند، ‌ايتاليا، چين و ويتنام قرار دارند.

به جرات مي توان گفت تمامي اقوام جهان در اين سرزمين گسترده گرداگرد هم جمع آمده اند و روزگار ميگذرانند. تاكنون، سياست مهاجر پذيري دولت استراليا نقش مهمي را در تركيب جمعيتي ايفا كرده است. استراليا در كنار آمريكا، انگلستان، كانادا و نيوزيلند از جمله كشورهاي مهاجر پذير دنيا به شمار مي رود كه با اتخاذ سياست پلوراليسم فرهنگي، توانسته اقوام مختلف جهان را گرد هم آورد. در استراليا، مليت هاي مختلف،هر يك همچون يك تكه موزائيك، ‌آرام در كنار يكديگر جاي گرفته و بيانگر نقشي همگون، يك دست ، زيبا و آراسته به نام استراليا هستند .

در اوايل دهه هفتاد ميلادي، جايگزيني رويكرد ايجاد جامعه اي مبتني بر پلوراليسم فرهنگي بجاي سياست پيشين همگوني فرهنگي - كه نظر به اختلاط و يكسان سازي فرهنگها داشت- سبب شد تا بسياري از مردم در استراليا ماوي گزينند. رويكرد جديد دولت كه تاكيد بر حفظ ارزشهاي قومي در درون جامعه و در عين حال برخورداري از تساوي تمامي اقوام داشت از سالهاي 1972 شروع شد اما عملاٌ از سالهاي 1983-1975 كارايي خود را نشان داد .

بر مبناي اين سياست ، هويت فرهنگي حق مساوي براي تمامي اقوام ساكن استراليا بشمار مي رود و بدليل برخورداري از اين حق، افراد مي توانند ميراث ملي -فرهنگي خود را در درون جامعه استراليا تبليغ كرده و آزادي مذهبي داشته باشند. همچنين عدالت اجتماعي بدون در نظر گرفتن نژاد، فرهنگ، مذهب، زبان، جنسيت و مليت بر همگان ساري است و هركس بدون در نظر گرفتن مليت،مي تواند براي كارايي اقتصادي خود در جامعه تلاش كند.

اتخاذ اين رويكرد سبب شد در اوايل دهه هفتاد ميلادي كارگران نيمه ماهر ايراني عازم استراليا شوند و در آنجا مشغول به كار شوند.

ايرانيان در استراليا

از دير باز ، ايرانيان نيز همچون اقوام ديگر جهان، پا به اين سرزمين پهناور گذاشتند و خوشبختانه تاكنون از جمله مهاجرين موفق به شمار مي آيند. حضور ايرانيان در استراليا سابقه اي طولاني دارد و به دهه سي و چهل ميلادي باز ميگردد؛‌زماني كه تعداد اندكي از دانشجويان ايراني براي كسب تحصيل به استراليا آمدند. ولي، چنانچه بخواهيم تاريخي را براي مهاجرت ايرانيان به استراليا مشخص كنيم ابتداي دهه هفتاد را مي توان شروع مناسبي دانست.

آمارها نشان مي دهد، از آن زمان تا سال 1986 فقط 7496 ايراني در استراليا زندگي مي كردند كه اين ميزان پنج صدم در صد از جمعيت 15602156 نفري آن زمان استراليا را تشكيل مي داد . به مرور زمان، بدلايل مختلفي همچون وضعيت نابسامان اقتصادي در ايران، مشكلات سياسي در منطقه خاور ميانه، رفاه بيشتر و ‌ ادامه تحصيل، به ميزان ورود ايرانيان افزوده شد تا جايي كه در سال 1991 اين تعداد به 12914 نفر افزايش يافت كه 8 صدم درصد از كل جمعيت آن زمان را شامل مي شد .

بر اساس آخرين آمار،‌ تا 30 ژوئن 2005 تعداد 24558 نفر ايراني در استراليا زندگي مي كنند كه عمده آنان در ايالت نيو ساوث ويلز به تعداد 11536 نفر سكني گزيده اند.


وضعيت اجتماعي و اقتصادي ايرانيان

ايرانيان ساكن استراليا، شامل اقوام مختلف ايراني هستند و در درون خود، جامعه اي چند فرهنگي را تشكيل مي دهند.  وجه مشترك همه ايرانيان در استراليا ، تكيه بر ميراث فرهنگي يكسان و تمدن ايراني است.

از ديدگاه اجتماعي- اقتصادي، ايرانيان ساكن استراليا از جمله جوامع موفق و رضايتمند بشمار مي آيند و همچنان رعايت كلاس اجتماعي در بين آنان يك اصل محسوب مي شود. عمدتاٌ پس از استقرار در استراليا، به ادامه تحصيل مي پردازند، سپس كار مناسبي پيدا كرده و به كسب درآمد مشغول مي شوند.بجرات مي توان گفت نسل دوم ايرانيان در استراليا نسبت به ديگر جوامع از موفق ترين افراد به شمار مي آيند و در عرصه هاي مختلف فرهنگي، ورزشي و آموزشي حضوري فعال دارند .

بر اساس نظر سنجي ها،‌ اگرچه ايرانيان در بدو ورود به استراليا با مشكلات بسياري دست به گريبانند، كه عمدتاٌ عدم دانستن زبان انگليسي معضل بزرگ آنان است ،‌ اما با گذشت زمان هيچگاه خود را بعنوان اقليت مخالف قلمداد نمي كنند و بر عكس، سعي در ارتقا جايگاه خود داشته و همواره در تلاشند هويت ايراني خود را حفظ نمايند و آنرا با جامعه چند فرهنگي استراليا انطباق دهند. معمولاٌ كوشش در جهت انطباق با جامعه پس از كسب اقامت دائم و يافتن شغل صورت مي گيرد.

ورود به استراليا

عموماٌ ايرانيان از چند طريق وارد استراليا مي شوند كه از آن ميان مي توان به مهاجرت از طريق اقوام و يا ادامه تحصيل اشاره كرد. از سال گذشته ميلادي رشد اقامت هاي كوتاه مدت جوانان ايراني به استراليا بيشتر شده است.

بسياري از ايرانيان در مقاطع مختلف تحصيلي با اعطاي بورسيه از جانب دولت توانسته اند به استراليا وارد شده و در موسسات تحقيقاتي مشغول به كار شوند.

 

 
 
 
 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه سایت , می توانید از آخرین اخبار استرالیا آگاه شوید.

نام:


ایمیل:تماس با ما

دفتر ایران: نشانی: تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر، برج نگار، طبقه 8، واحد 6
تلفن(تهران) : 88641517
تلفن(تهران) : 88641518
تلفن(تهران) : 88641519

نشانی استرالیا: PO Box 6620, GCMC, QLD, 9726, Australia

دفتر مالزی: کوالالامپور، روبروی درب شمالی مرکز خرید Mid Valley، ساختمان اداری نورت پوینت، طبقه 7، واحد 5
موبایل:0162616460
تلفن: 95 111 220 3 60+
تلفن: 96 211 220 3 60+

به MYC Enterprises امتیاز دهید :